Atatürk Lisesi Mezunları Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Müdürümüz Reşit Sağım İle Söyleşi

25 Nisan 2016

Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu adına şu an ki Okul Müdürümüz Reşit Sağım‘ı 25 Nisan 2016 pazartesi günü makamında ziyaret ettik. Ziyaret sırasında, göreve 2014-2015 öğretim yılında başlayan Sağım ile kısa bir röportaj gerçekleştirerek okulumuz hakkında genel bilgiler edindik.

Bizleri içtenlikle karşılayan müdürümüz ile öncelikli olarak okulumuzun geçmişten bugüne başarılarla dolu ivmesi hakkında görüştük. ‘Herkes’ ve ‘Çalışkan ol’ felsefesini benimseyen Reşit Sağım, okulumuzun geçmişinden kaynaklanan gücü ile marka değeri yüksek bir kurum olduğunu hatırlatarak; bunun sürdürülebilirliğinde eğitim kadrosunun, öğrencilerin ve mezunların üzerine büyük sorumluluklar düştüğü fikrini bizlerle paylaştı.

Kendisine yönelttiğimiz sorulara gelince;

E.D.V. : Okul Yönetiminin Felsefesi Nedir?
R.S. : ‘Herkes!’ ve ‘Çalışkan Ol! Her zaman kütlesel bir başarıdan yanayız. Herkes kitap okusun, herkes müzik yapsın, herkes spor yapsın, herkes topluma faydalı işler yapsın, herkes toplum sorunlara duyarlı olsun. Etkinlikler ortalamaya yayılsın. Herkesi sarıp kucaklayan bir ortam oluşsun. Öğretmenler, çalışkan- tembel ayırımı olmadan öğrencilerine yaklaşsın ve tanısın. Hedef rehberlik ise gönlümüz ve kalbimiz herkese açıktır. Birçok öğrenciyi adıyla tanımaya çalışırım. Her sınıfa girip mutlaka onlara konferanslar vererek bu tanışıklığı arttırım. Her şeyi normaliyle yaşayarak, abartısız, genel bir olumlu ortamdan yanayım. Bir öğrencinin toplam faaliyet saati on saat olsun ama uğraşıları bu on saat içinde çeşitlilik sağlayıp genele yayılsın. Tek yönlü olmasın. Merkezi dolu dolu olsun. Bu anlamda öğrencilerimiz sporunu, kültürel ve sanatsal etkinliklerini dengeli bir şekilde derslerinin önüne geçmeyecek şekilde yapsınlar.

E.D.V. : Kültür-Sanat Faaliyetleri Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?
R.S. : Sanat ve kültüre önem veren, Atatürk ismine yaraşır çalışkan, üretken ekip ruhu bilinci gelişmiş öğrenci ve eğitimci kadrosu olması gerekliliğinden yanayım. Kültür ve Sanat etkinliklerinin okulu son derece geliştiren faaliyetler olduğunu düşünüyorum. Reşit Sağım / Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Felsefemiz ‘HERKES’ Müziğin her dalında uğraş veren orkestralarımız var. Donanımlı bir müzik odasına sahibiz. Özellikle Jazz Orkestramız çok faal bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Gösterilere çıkıyorlar. Yakın bir zamanda Demokrasi Anıtı’nda okul orkestrası olarak yarım saatlik bir performans sergilediler. Şiir Dinletisi faaliyetlerimiz devam etmekte ve ilgi görmekte. Tiyatro faaliyetleri aktif bir şekilde devam etmekte. Öğrenciler ve veliler bu konuda oldukça öz verili davranmaktalar. Kendi öz zamanlarından fedakârlık ederek provalarını yapmaktalar. S. Sabancı Lisesi Sahnesi, Ortaköy Sahnesi, Fulya Sanat Merkezi’nde temsillerini veriyorlar. Şiir Dinletilerini ise genelde çatıdaki salonda gerçekleştiriyorlar. Etkinlikler çeşitli yollarla duyuruluyor ve katılımcı potansiyeli oldukça yüksek. Bu da öğrencilerimizde özgüven oluşturuyor.

E.D.V. : Spor İle İlgili Olarak Neler Yapılıyor?
R. S. : Spor dalları ile ilgili faaliyetler eskiden gelen bir alışkanlık olarak devam etmekte. Bireysel değil genele yayılan bir başarı felsefesi benimsenmektedir. Öğrencilerimiz bütün dallarda spor müsabakalarına katılıyorlar ve başarılılar. Bireysel birkaç öğrencinin başarısındansa tüm öğrencilerin spor yapmasından yanayız. Bu anlamda genele yayılan bir spor uğraşısından bahsedebiliriz. Öğrencilerimiz sporu çok seviyor, kazanma hırsından değil, gerçekten sevdikleri için yapıyorlar. Okulumuzdaki spor alanları herkesin faydalanacağı şekilde kullanılmaktadır. Bahçedeki spor alanlarından semtimizin çocukları bile faydalanmaktadır. Bu onların okulu olumlu bir şekilde tanımasına, belleklerine yerleşmesine ve daha sonra okulumuzu tercih etmelerine fayda sağlıyor.

E.D.V. : Proje Çalışmaları Yapılıyor mu?
R.S. : Avrupa Birliği Comenius Projeleri devam etmekte. Bu projeler ile öğrencilerimiz İspanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerini ziyaret etme fırsatı buldular. Birleşmiş Milletler projeleri de aynı şekilde aktif olan ve süren projeler. Ayrıca özel projelerle de çocukların yaz aylarında kendilerini geliştirmeleri de sağlanmaktadır. Yarışma ve projelerde çeşitli ödüller alındı. Ama biz başta da söylediğim gibi yarışmacı bir politika izlemiyoruz. Sanatı ve sporu zevk almak için yapmalarından yanayız. Genele yayılan projelerle bir takım olumsuzluklar olumluya çevrilebilir. Bu bağlamda velilerin her konuda ilgili, duyarlı ve sabırlı olması gerekiyor.

E.D.V. : Burada Yönetici Olmak Kendi Tercihiniz miydi?
R.S. : Buradan önce Çamlıca Kız Lisesi’nde görev yapıyordum. Oradaki görev sürem bittiğinde mevcut açık okullar içinde ilk sırada BAAL’ı tercih ettim ve yerleştim. Çünkü öncesinde takip ettiğim ve sempati duyduğum okullardan biriydi. Bu lisede görev yaparken köklü geçmişinden de gelen oldukça baskın karakterlerle karşılaşabilirsiniz ve vizyon sahibi olmak zorundasınız. Bu da iş veriminizi artırıyor. BAAL ile güzel bir enerji yakaladık. 2014-2015 sezonundan beri görevde olduğum okulumuzda bu süre içinde yüksek öğretime geçiş sınavlarında başarı grafiğimizi yükselttik. Bu okul Değer bir okul. Bir şeyler yaptığınızda boşa gitmiyor. Kıymeti biliniyor.

Artık okulu tanıdım. Bir takım kararları alırken ve uygularken zorluk çekmiyorum. Çünkü kararları almaktan çok uygulamak önemlidir. Eğitim kadrosu ve donanım olarak çok güçlü bir okul. Halkın gözünde köklü, organize ve güçlü bir girişim olarak olumlu imajı hala korunmakta. Okulun kültürünü devam ettiren bir öğretmen gücü var. Bu öğretmenlerin belli bir kimyaları ve enerjileri var.

E.D.V. : Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

R.S. : Okulumuzun ismi Atatürk. Atatürk demek çalışkanlık demektir. Atatürk ismine yaraşır çalışkan, ilkeli ve aktif bireyler yetiştirilmelidir. Birçok konuda oldukça profesyonel davranmak gerekli. Ekip çalışmasını her daim öncelikli olası gereklidir. Öğretmenlerimizin her zaman bugün öğrencilerim için ne yaptım sorusunu kendilerine sorması gerekir. Atatürkçülük bana göre dersini hakkını vererek ülkeyi çağdaş medeniyet seviyesine yükseltmektir. Eğitim kadrolarının özverili davranması gerekir. Herkese eşit mesafedeyiz. Sizleri seven anlayan biri var. Bencil olmayan okulunu seven vatanını seven kadrolar olmalı. Öğretmenlik bir sanattır. Çalışkan, Atatürkçü, dersine kendi kendine çalışmayı bilen, kendini koordine edebilen, zaman yönetimini yapabilen bireyler yetiştirebiliyorsak ne mutlu bize. Değinilmesi gereken bir konuda; öğrencilerin okullarını çok seviyor olması. Bunda eski öğretmenlerin payı büyük. O kültürü öğrencilere aşılıyorlar. Aidiyet duygusu gelişiyor. Adına yaraşır biçimde çalışkan ve bilinçli öğrenciler olarak mezun oluyorlar ve gelecekte farklı kulvarlarda okullarını temsil ediyorlar. Unutulmamalıdır ki Atatürkçülük bir yaşam biçimi, Cumhuriyet felsefesidir.

Last modified: 10 Aralık 2017

Comments are closed.