Atatürk Lisesi Mezunları Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Okul Aile Birliği Başkanı İle Söyleşi

25 Nisan 2016

Dört yıldır Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığını yapan Ekrem CANDAR’ ın son derece özveriyle çalıştığını anlattıklarından anlamak çok da güç değil. Böyle büyük bir alana yayılan ve öğrenci kitlesi çok kalabalık olan, aynı zamanda başarı beklentisinin de yüksek olduğu bir okulda bu görevi yürütmek oldukça önemli. Daha da önemlisi oğlu mezun olduktan sonra Okul Aile Birliği’nin şu an ki randımanıyla sürmesi için çoktan girişimlerini yapmış ve ekibini yetiştirmiş. Ekrem Bey’in başarısını hem eğitimci hem de işletmeci yanı olmasına bağlıyor, kendisini kutluyor ve söyleşimize geçiyoruz.

E.D.V: Okulun Başarı Seviyesi Ne Durumdadır?
E.C Yaklaşık 4 yıl önce göreve başladım. Son iki yılda yükseköğretime geçiş sınavlarında başarı grafiğimizi yükselttik. Yaklaşık 20 okulu geride bıraktık. Başarı puanımızı 70 puan yükselttik. Bu çıkışın öğrencilerin performansından daha da yükseleceğini ön görmekteyiz. Bu nedenlerle özellikle 11. Sınıflar çok sıkı tutuluyor. 440 lardan 350 lere düşen başarı seviyesi yeniden 396’ya çıkarak ivme yükselmeye başlamıştır ve bu yükseliş devam edecektir. Artık hazırlık sınıfları olmasa da yine de yüksek bir İngilizce eğitim seviyesi var. Eğitim kadrosu ve donanım olarak çok güçlü bir okul. Halkın gözünde köklü, organize ve güçlü bir girişim olarak olumlu imajı hala korunmakta. Bizim de veliler olarak bu okulu seçmemizdeki en önemli unsurlardan biri budur. 10bin m2 alanda 900′ e yakın öğrenci ve 2 müdür yardımcısı olduğunu düşünürsek üzerimize düşen sorumluluğumuzun farkındayız. Bu lisenin 1990 -95 yılları arasında dünya çapında, standart üstü bir lise olduğunu düşündüğümüzde, kalabalık ve kuvvetli bir yönetici kadrosu ile güçlü bir vakıfa sahip olduğunu görürüz. Bu bağlamda alt yapısı oldukça güçlü bir okul. Şu anda da bu gücün en büyük destekleri Okul Aile Birliği ve Mezunlar Derneğidir.Mezunlarımızın bazı konularda daha duyarlı olmaları gerekli. Fiziki koşullarımız ise birçok okula göre iyi durumdadır.

E.D.V: Sorunlar/ Yapılması Gerekenler Nelerdir?
E.C: Okulun eski günlerine nazaran ne yazık ki maddi sorunları mevcut. Eskiden mali güç yüksekmiş ve destekleyen bir vakıf ve benzeri kaynaklar varken şu anda okul sadece kendi imkânlarını kullanarak finansmanını sağlıyor. Okulun bu bağlamda olanaklarını servisler, kantinler ve spor salonu sağlamakta. Fakat bu imkânlar da yaz aylarında gelir getirmemekte bu da bazı maddi sorunlara yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak yazın okulda yeterli eleman çalıştırılamaması insan kaynakları bazında işleyişi zorlaştırmaktadır. Birçok konuda anne – babaların ve okul aile birliğinin desteği olmalı. Velilerin bazı konularda daha duyarlı olmaları gerekiyor. Ancak tüm bunlara rağmen destek %25’i geçmemektedir.

Röportaj: Ebru Dikmen Varol

Last modified: 10 Aralık 2017

Comments are closed.